Najpiękniejsze Obrączki Ślubne 

wesele

wedding logo

W jaki sposób powstają obrączki ślubne?
W jaki sposób powstają obrączki ślubne?

Nakładane na dłonie w dniu ślubu stanowią trwały i wyraźny symbol miłości oraz wierności. Obrączki, bo o nich mowa, od zawsze kojarzą nam się właśnie w taki sposób. Dlatego wybierając własną parę obrączek, chcemy przede wszystkim, aby były piękne, a równocześnie trwałe i aby służyły nam przez kilkadziesiąt lat. W tej kwestii istotny jest sam sposób powstawania obrączek. Jak to obecnie wygląda i co stanowi o wytrzymałości oraz funkcjonalności obrączek ślubnych? Zapraszamy do lektury!

Obrączki ślubne - z czego powstają?

Coraz częściej modne są obrączki wykonane z różnych niestandardowych kruszców: tytanu, wolframu, platyny czy nawet... drewna. Mimo wszystko jedno jest pewne - złoto to zdecydowanie najlepszy materiał na obrączki ślubne. Dlaczego? Ponieważ nie tylko jest materiałem bardzo trwałym, który można nosić bez obaw każdego dnia nawet przez dziesiątki lat, ale także cechuje się możliwością zmiany rozmiaru w razie potrzeby – a to szczególnie istotne, jeśli chcemy, by nasze obrączki oryginalnie obecne na ślubie były z nami jak najdłużej. Co więcej, złoto jest materiałem na tyle uniwersalnym, że może występować nie tylko w klasycznym żółtym odcieniu, ale także w kolorze białym, czerwonym czy różowym. Dodatkowo można rzeźbić w nim różne wzory, oprawiać kamienie i zmieniać kształt oraz sposób wykończenia. Złoto jest więc zdecydowanie najlepszym, klasycznym wyborem materiału na obrączki. Warto jednak zwrócić uwagę na próbę złota, z jakiego zostaną one wykonane. Próba jest ważna, ponieważ to ona określa zawartość czystego złota w wyrobie. Najbardziej popularna próba do codziennego użytkowania biżuterii to próba 585 (znana także jako złoto 14-karatowe). Zawiera w sobie 58,5 % czystego złota, a reszta to dodatki innych metali, które mają nadać biżuterii właściwości użytkowych. Obrączki wykonane ze złota próby 585 nie będą zbyt miękkie, zatem nie będą zbyt szybko się rysować czy odkształcać, ale nie będą też zmieniać koloru czy uczulać.

Obrączki ślubne - proces produkcji

Tak naprawdę nie ma jednego sposobu produkowania obrączek. Można je stworzyć różnymi metodami. Najbardziej klasyczna, stosowana dawniej, polega na stopieniu złota w jedną masę, która następnie poddawana była walcowaniu za pomocą specjalnych rolek o różnych kształtach i szerokościach. Z tak powstałej taśmy ucinano odpowiednią długość stosownie do rozmiaru obrączki, a następnie miejsce łączenia było lutowane. Finalnie obrączka była obrabiana mechanicznie, polerowana i ewentualnie ozdabiana wzorami czy kamieniami. Ten tradycyjny sposób produkcji nadal jest stosowany w starszych pracowniach jubilerskich, jednak ma jedną zasadniczą wadę - miejsce łączenia poprzez lutowanie jest zawsze najsłabszym „ogniwem” takiej obrączki. Oznacza to, że w razie potrzeby powiększenia jej w przyszłości, właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na pęknięcie.

Jakie są więc bardziej nowoczesne metody produkcji obrączek? Aby wyeliminować ten słaby punkt, o którym pisaliśmy powyżej, obecnie stosuje się tak zwaną metodę bezszwową. Pierwszym etapem tworzenia obrączek w ten sposób jest stworzenie odlewu w kształcie rurki, która nie ma łączenia. Od takiej rurki następnie odcina się krążek odpowiedniej szerokości, z którego powstanie obrączka. Następnie w procesie walcowania i obróbki skrawaniem obrączce nadawany jest odpowiedni rozmiar i kształt. Ostatni etap to tak naprawdę kwestia wizualna, która zadecyduje o tym, czy obrączki spodobają się swoim przyszłym właścicielom. Za pomocą bardzo precyzyjnych, diamentowych narzędzi, a nawet maszyn CNC, na obrączkach grawerowane są różnego rodzaju wzory, żłobienia, są one matowione bądź satynowane, zakuwane są cyrkonie lub diamenty. W ten sposób dopieszczone i dopracowane obrączki mogą już trafić do eleganckiego pudełka, a potem wprost w ręce Pary Młodej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony