Najpiękniejsze Obrączki Ślubne 

wesele

wedding logo

Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?
Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

Diamenty i brylanty są kamieniami pożądanymi przez większość kobiet. Klasycznie kojarzą się z pierścionkiem zaręczynowym, zdobiącym palec przyszłej panny młodej, lub z obrączkami ślubnymi noszonymi przez świeżo upieczone żony. Używane także do wytwarzania innych rodzajów biżuterii, jak łańcuszki czy kolczyki. W pracowni złotniczej tworzone są małe dzieła sztuki z wykorzystaniem metali szlachetnych i brylantów czy diamentów. Podział na brylanty i diamenty nie jest przypadkowy. Chociaż brylant jest diamentem, to diament nie jest brylantem, przynajmniej do czasu wykonania jednej czynności, a mianowicie do oszlifowania. 

Jak powstają diamenty i brylanty?

Diament jest kamieniem szlachetnym, powstającym w ziemi przez miliony lat. Znany jako jeden z najtrwalszych materiałów na ziemi, jednocześnie również jako ten najbardziej kruchy.  Przekształcony w luksusowy kamień szlachetny z bryłek węgla. Dzieje się to w odpowiednich warunkach, wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. W taki sposób węgiel przechodzi długi proces krystalizacji. Dzięki ruchom płyt tektonicznych diamenty powoli przesuwają się w stronę powierzchni ziemi, co umożliwia poszukiwaczom wykopanie ich i wykorzystanie. Jednak diament w swojej pierwotnej postaci w niczym nie przypomina tego znanego z witryn sklepowych. Zazwyczaj ma formę wielościennych kryształów, o średnim blasku lub matowych. Po trafieniu w dłonie szlifierzy i jubilerów diament zostaje starannie oczyszczony i wyszlifowany, aby wydobyć z niego blask. Jest to praca mozolna, wymagająca dużo cierpliwości i precyzji. Szlifierzy mogą zastosować kilka rodzajów szlifów, jednak najbardziej popularny i pożądany jest szlif brylantowy. Dzięki niemu powstaje brylant w znanym przez każdego symetrycznym kształcie, o cudownym blasku.

Jakie są kryteria oceny diamentu?

Każdy z diamentów jest poddawany ocenie na podstawie skali 4C. W taki sposób oceniana jest wartość poszczególnych kamieni. W skład skali wchodzą: karat, kolor kamienia, czystość i przejrzystość. Karat określa rzeczywistą masę kamienia. Jego cena rośnie proporcjonalnie do masy. Drugim kryterium jest kolor. Najczęściej występują diamenty koloru żółtego, brunatnego, następne są kamienie niebieskie i czarne, a najrzadsze są diamenty przezroczyste, co też w oczywisty sposób klaruje ich cenę. Kolor ocenia się w skali GIA, gdzie Z oznacza żółty, ostatni w skali, a D-przezroczysty- zajmujący pierwsze miejsce w skali. Przejrzystość jest kolejnym kryterium. Ostatnim z nich jest czystość- czy nic nie znajduje się wewnątrz kamienia lub czy kamień nie ma żadnych skaz. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony