JAK WYBIERAĆ OBRĄCZKI

na: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetl: 1013
JAK WYBIERAĆ OBRĄCZKI

Wszystko co musicie wiedzieć przy wyborze obrączek.

Obrączki ślubne

Od setek lat obrączki to symbol trwałości, wzajemnej miłości na dobre i złe oraz wierności. Przypominają one o małżeńskim przyrzeczeniu, o najbliższej osobie i o tym wyjątkowym dniu, w którym przypieczętowane zostało uczucie zakochanych. Jednak obrączka ślubna to nie tylko symbolika znana Nam od wieków. To również biżuteria, która będzie zakochanym towarzyszyć w codziennym życiu przez lata. Oprócz funkcji estetycznej, do której przywiązujemy coraz większą wagę, obrączki powinny być również wygodne, praktyczne, ale przede wszystkim trwałe.
Kompromis między obrączkami estetycznymi a praktycznymi powoduje, że wybór obrączek nie jest procesem prostym i wymaga pewnej wiedzy.

Poniżej przedstawiamy Państwu informacje i porady, które mogą okazać się nieocenioną pomocą przy wyborze tak ważnej dla przyszłej Pary Młodej biżuterii.

Obrączki złote z wprawionymi brylantami

Najbardziej popularnym i cenionym surowcem w produkcji obrączek ślubnych jest złoto. Jest to metal szlachetny (symbol Au), który cechuje trwałość, wszechstronność oraz możliwość występowania w kilku wariantach kolorystycznych.
Najczęściej, do wyrobu obrączek, stosuje się złoto o próbie 585 (14-karatowe). Zastosowanie mają również próby o niższym składzie złota, tj. próba 333, 375 (odpowiednio 8 i 9 karatów), oraz próby wyższe, np. złoto próby 750 (18-karatowe).

Złoto występuje w różnych odcieniach - m.in. w kolorze żółtym, białym, czerwonym.
Białe złoto to kompozycja złota oraz domieszki palladu (metal szlachetny o symbolu Pd). Czerwone/różowe złoto zawiera w sobie dodatek miedzi i cynku, co wpływa również na trwałość i wytrzymałość złota o tej barwie.

W Polsce obowiązuje ustawa regulująca obrót wyrobami jubilerskimi z metali szlachetnych - wyroby te powinny być oznaczone cechami probierczymi bądź posiadać świadectwo badania zastępujące cechę probierczą.

Co to cechy probiercze? Są to odpowiednie oznaczenia wyrobów jubilerskich. Litera w próbie oznacza miasto urzędu probierczego, np. P - Poznań, V - Wrocław, K - Kraków itd., natomiast liczba oznacza ilość procentową czystego złota z wyrobie, np. 3 - 585, 6 - 333, 2 - 750.
W praktyce oznacza to, że każdy wyrób jubilerski z metali szlachetnych - m.in. ze złota - powinien być oznaczony danym symbolem lub posiadać wybitą próbę, z jakiej został wykonany.

Próby złota

Czym jest próba złota? Przez próbę metalu rozumiemy ilość czystego złota w jego stopie. Na przykład próba złota 585 oznacza, że na 1000 części (24 karaty) przypada 585 części (14 karatów) czystego złota, a pozostała część stopu, tj. 415 karatów to stopy innych metali.

Karaty

Zawartość czystego złota w stopie

Nr próby

24

99,99%

999

23

95,80%

958

22

91,60%

916

21

87,50%

875

18

75%

750

14

58,50%

585

9

37,50%

375

8

33,30%

333

Złoto w czystej postaci, bez domieszek innych metali, jest surowcem bardzo miękkim oraz podatnym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie należy również do najtańszych surowców. Z tego względu, optymalnym połączeniem jakości, barwy oraz ceny jest złoto próby 585. Taka próba złota cechuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż czysta forma złota, występuje również w przystępnej cenie.

Jakie metale można znaleźć w stopach złota? Metale dodawane do stopów złota to głównie miedź, srebro, nikiel, pallad. Dzięki dodatkom innych metali, w odpowiedniej proporcji, uzyskujemy nie tylko wytrzymałe złoto, które będziemy nosić latami, ale również będzie ono występować w różnej kolorystyce.

Obrączki złote z wprawionymi brylantami

Masa obrączek

Podczas wyboru obrączek należy zwrócić uwagę na ich masę. Waga złota istotnie wpływa na trwałość wyrobu oraz komfort podczas codziennego użytkowania obrączek. Masa wpływa również na grubość i szerokość obrączek.

Jak to wygląda w praktyce?

Obrączki o większej grubości i szerokości są bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia (np. porysowanie, wgniecenie), nie wyginają się, a podczas użytkowania są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż obrączki o niższej masie. Ponadto, wewnętrzny profil obrączki może przyjąć formę komfortowego wyprofilowania.

Optymalna grubość obrączki to od 1,3 do 1,5 milimetrów, a jej optymalna szerokość do 5 milimetrów.

Cieńsze, węższe obrączki cechują się mniejszą wagą złota, częściej ulegają wygięciom oraz pęknięciom, a ze względu na cieńszą krawędź są mniej komfortowe podczas noszenia. Zdarza się, iż ze względu na delikatną, cienką obrączkę nie można wykonać w jej wnętrzu profilu soczewkowego. Grubość tak delikatnych obrączek to 0,75 do 1,1 milimetrów grubości.

Warto mieć na uwadze, że obrączki cechujące się większą grubością lub mniejszą szerokością od podanych przedziałów nie są gorszym wyrobem!
Zdarza się, że konkretny wzór obrączek ze względu na technologię musi być nieco cieńszy lub grubszy.

Przy obrączkach delikatnych, o mniejszej masie, wzrasta ryzyko uszkodzenia podczas korygowania rozmiaru i w trakcie ewentualnych napraw.

Do Państwa należy wybór obrączek - czy wolą Państwo obrączki masywniejsze? Czy delikatniejsze, lżejsze?
Nasza rada - najlepiej dostosować masywność obrączek do grubości i wielkości Państwa palców. Obrączka masywna, szeroka na delikatnym palcu nie będzie się dobrze prezentować. I odwrotnie, delikatna i wąska obrączka na większym palcu również nie będzie prezentować się korzystnie.

Profil obrączek

Czym jest profil obrączek? To nic innego jak forma obrączki - mogą one występować w profilu:

  • zaokrąglonym,
  • płaskim,
  • płaskim fazowanym oraz
  • wklęsłym.

Ponadto, obrączki powinny posiadać tak zwane komfortowe wyprofilowanie - jest to ścięcie wewnętrznych krawędzi obrączki. Wyprofilowanie to zapobiega przecieraniu i kaleczeniu palców o wewnętrzną krawędź obrączki, zapewnia komfort podczas codziennego użytkowania. Takie rozwiązanie ułatwia również zdejmowanie obrączek i ich ponowne zakładanie.

Również wewnętrzna soczewka jest formą komfortowego wyprofilowania. Profil soczewkowy sprawia, że końcowa masa obrączek jest nieco mniejsza niż w takim samym modelu obrączek, lecz bez soczewki.

Brak komfortowego profilu nie oznacza, że obrączki cechują się gorszą jakością. W niektórych przypadkach może to jednak wpływać na mniejszy komfort użytkowania i noszenia obrączek bez profilu.

Rozmiary obrączek

Wybór odpowiedniego rozmiaru obrączki, zarówno dla przyszłej Panny Młodej, jak i dla Pana Młodego, to istotna i bardzo ważna kwestia. Nikt przecież nie chciałby nosić obrączki za luźnej i obawiać się o jej zgubienie lub obrączki za ciasnej, uwierającej palec, prawda?

Rozmiar należy więc dobrać bardzo starannie, aby podczas codziennego użytkowania obrączki nie sprawiała ona problemów, nie przeszkadzała ani nie spadała.

Dobrze dopasowana obrączka to taka, która z niewielkim oporem przechodzi przez staw palca i spoczywa swobodnie u jego nasady.

Na co zwrócić uwagę dobierając odpowiedni rozmiar obrączki?

Proszę pamiętać o tym, że latem Nasze dłonie są bardziej opuchnięte niż podczas zimy. Jest to spowodowane wyższymi temperaturami za oknem, na które właśnie w taki sposób reaguje ludzki organizm.
Obrączka mierzona latem powinna więc być nieco ciasna. Najlepiej przymierzyć obrączkę w temperaturze około 10 - 20 stopni Celsjusza.

Wysiłek fizyczny powoduje opuchnięcie Naszych palców. Stąd odradza się mierzenie obrączek tuż po wysiłku fizycznym.

Również niskie ciśnienie atmosferyczne sprawia, że palce stają się mniej lub bardziej napuchnięte. Może się zdarzyć, iż po przebudzeniu pojawi się problem z nałożeniem obrączki.

Szczególnie przyszłe Panny Młode powinny zwrócić uwagę na przymierzanie i dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obrączki podczas ciąży. Panie spodziewające się dziecka mogą skarżyć się na nadmiernie napuchnięte palce, a wcześniej dopasowana obrączka okazuje się o wiele za ciasna. Ponadto, po porodzie opuchlizna palców może dokuczać Paniom nawet przez kilka miesięcy. Z tego względu doradzamy Państwu, by dokonać pomiaru i zakupu obrączek tuż przed ciążą.

Opuchlizna dłoni i palców może wystąpić na skutek stresu. Często dla przyszłych Nowożeńców sama ceremonia ślubu i sprawy z nią związane wywołują silny stres. Z tego względu dopasowanie odpowiedniego rozmiaru obrączki tuż przed ślubem może nie być zgodne z rzeczywistymi rozmiarami palca.

Przy doborze odpowiedniego rozmiaru należy zwrócić uwagę na choroby i czynniki powodujące zatrzymywanie wody w organizmie.

Jak zmierzyć rozmiar obrączki?

Najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego rozmiaru będzie wizyta w wybranym przez Państwa salonie jubilerskim i pomoc specjalisty w tym zakresie. W salonach VVS Twój Jubiler otrzymają Państwo fachową pomoc i porady w doborze odpowiedniego rozmiaru obrączek, z Państwa palców zostanie zdjęta miara oraz przeprowadzone zostaną przymiarki wyrobów jubilerskich.

Poniżej przedstawiamy Państwu tabelę, która pomoże w wyborze odpowiedniego dla Państwa rozmiaru obrączek.

Rozmiar jubilerski

Obwód wewnętrzny (mm)

Obwód zewnętrzny (mm)

1

41

13,1

2

42

13,4

3

43

13,7

4

44

14

5

45

14,3

6

46

14,6

7

47

15

8

48

15,3

9

49

15,6

10

50

16

11

51

16,3

12

52

16,6

13

53

16,9

14

54

17,2

15

55

17,5

16

56

17,8

17

57

18,1

18

58

18,5

19

59

18,8

20

60

19,1

21

61

19,4

22

62

19,7

23

63

20,1

24

64

20,4

25

65

20,7

26

66

21

27

67

21,3

28

68

21,6

29

69

22

30

70

22,3

31

71

22,6

32

72

22,9

33

73

23,2

Wygląd obrączek

Propozycja: Połączenie złota białego oraz żółtego w obrączkach

Wybór obrączek spełniających odpowiednie kryteria estetyczne to kwestia indywidualna i zależy to od Państwa upodobań. Nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego modelu obrączek za Państwa, lecz możemy stwierdzić kilka faktów.

Często wybór odpowiednich obrączek to kompromis między ich estetyką a funkcjonalnością.

Klasyczne i proste obrączki będą funkcjonalne, w przyszłości łatwo będzie je poddać korekcie (np. zwiększenie lub zmniejszenie rozmiaru). Z kolei obrączki wykonane z kilku elementów, w złocie o różnych barwach, z wprawionymi kamieniami będą jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, lecz ich użytkowanie może wymagać nieco większej troski.

Na tym etapie Państwo sami decydują co jest dla Państwa najważniejsze oraz jak mają wyglądać Państwa obrączki. Proszę pamiętać, że biżuteria ta będzie Państwu towarzyszyć przez długie lata - czego serdecznie Państwu życzymy! - dlatego najlepiej podejść do wyboru obrączek rozważnie, ze spokojną głową i uwzględnić wspólnie z Partnerką/Partnerem walor użytkowy oraz estetyczny.

VVS Twój Jubiler

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pażdziernik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password