Czym jest karat i ile jest go w biżuterii?
Karat to nieco specyficzna jednostka masy, która używana jest właściwie wyłącznie w jubilerstwie. Karatami określamy wielkość kamieni szlachetnych i pereł, a także czystość złota. W Polsce czystość złota określa się w próbie, przy czym kiedy mówimy o czystym złocie, mówimy zwykle o złocie 24-karatowym, a nie złocie o próbie 999. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest karat w przypadku kamieni szlachetnych, pereł i złota.
Karaty w oznaczeniach kamieni szlachetnych i pereł
Przejdźmy od razu do rzeczy: w przypadku kamieni szlachetnych i pereł jeden karat to dwie dziesiąte grama. W oznaczeniach: 1 ct = 0,2 g. Kiedy więc na przykład mówimy o jednokaratowym diamencie, chodzi o kamień o masie 0,2 grama. W przypadku pereł bardziej praktyczne jest podawanie ciężaru w granach, jednostce miary zwanej ziarnem. 1 gran = 0,25 karata = 0,05 g). Zaznaczmy przy tym, że na cenę kamieni szlachetnych i pereł wpływ ma więcej czynników niż ich masa. W przypadku kamieni szlachetnych mówimy o tzw. czterech C. To masa (carat), barwa (colour), czystość (clarity) i szlif (cut). W przypadku pereł jednym z czynników jest na przykład to, czy perły są naturalne, czy pochodzą z hodowli.
Karaty w oznaczeniach złota
W przypadku oznaczeń złota zaczynamy od 24 karatów, bo tak najłatwiej jest to opisać. 24-karatowe złoto to złoto czyste. Jeden karat odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Mamy jednostkę masy, która określa zawartość wagową w stopie, ponieważ ze względu na właściwości złota (miękki metal szlachetny), nie wykorzystujemy w praktyce czystego złota do produkcji biżuterii. 24-karatowe złoto bywa stosowane jedynie do pozłacania luksusowych ozdób. W Polsce mówimy o próbach złota, co prezentuje się w zestawieniu z karatami następująco:
- 24-karatowe złoto to 100%, przy czym w praktyce stosuje się złoto 99,9%, próba 999,
- 18-karatowe złoto – 75% zawartości czystego złota, próba 750,
- 14-karatowe złoto – 58,5% zawartości czystego złota, próba 585,
- 8-karatowe złoto – 33,3% zawartości czystego złota, próba 333.
W jubilerstwie korzystamy najczęściej z trzech ostatnich prób złota.