Czym jest karat i ile jest go w biżuterii?

na: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetl: 2823
Czym jest karat i ile jest go w biżuterii?

Karat to nieco specyficzna jednostka masy, która używana jest właściwie wyłącznie w jubilerstwie. Karatami określamy wielkość kamieni szlachetnych i pereł, a także czystość złota. W Polsce czystość złota określa się w próbie, przy czym kiedy mówimy o czystym złocie, mówimy zwykle o złocie 24-karatowym, a nie złocie o próbie 999. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest karat w przypadku kamieni szlachetnych, pereł i złota.

Karaty w oznaczeniach kamieni szlachetnych i pereł

Przejdźmy od razu do rzeczy: w przypadku kamieni szlachetnych i pereł jeden karat to dwie dziesiąte grama. W oznaczeniach: 1 ct = 0,2 g. Kiedy więc na przykład mówimy o jednokaratowym diamencie, chodzi o kamień o masie 0,2 grama. W przypadku pereł bardziej praktyczne jest podawanie ciężaru w granach, jednostce miary zwanej ziarnem. 1 gran = 0,25 karata = 0,05 g). Zaznaczmy przy tym, że na cenę kamieni szlachetnych i pereł wpływ ma więcej czynników niż ich masa. W przypadku kamieni szlachetnych mówimy o tzw. czterech C. To masa (carat), barwa (colour), czystość (clarity) i szlif (cut). W przypadku pereł jednym z czynników jest na przykład to, czy perły są naturalne, czy pochodzą z hodowli.

Karaty w oznaczeniach złota

W przypadku oznaczeń złota zaczynamy od 24 karatów, bo tak najłatwiej jest to opisać. 24-karatowe złoto to złoto czyste. Jeden karat odpowiada 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Mamy jednostkę masy, która określa zawartość wagową w stopie, ponieważ ze względu na właściwości złota (miękki metal szlachetny), nie wykorzystujemy w praktyce czystego złota do produkcji biżuterii. 24-karatowe złoto bywa stosowane jedynie do pozłacania luksusowych ozdób. W Polsce mówimy o próbach złota, co prezentuje się w zestawieniu z karatami następująco:

  • 24-karatowe złoto to 100%, przy czym w praktyce stosuje się złoto 99,9%, próba 999,
  • 18-karatowe złoto – 75% zawartości czystego złota, próba 750,
  • 14-karatowe złoto – 58,5% zawartości czystego złota, próba 585,
  • 8-karatowe złoto – 33,3% zawartości czystego złota, próba 333.

W jubilerstwie korzystamy najczęściej z trzech ostatnich prób złota. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pażdziernik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password